Tervezett dátum:
2025. Január 24. Péntek1092 Budapest, Ráday u. 47.
Ha azok közé tartozol, akik bizonyos helyzetekben nem, vagy nehezebben állnak ki magukért, akkor talán a következő történet a segítségedre lesz annak megértésében, hogyan tanulhattad meg ezt a viselkedésformát.
A legfontosabb, hogy ne bűnbakot keress, mert hiába találod meg, azzal nem mész semmire. Lehet más a hibás, de attól te még nem válsz képessé arra, hogy azokban a bizonyos helyzetekben kiállj magadért. Erről nem az értelem, hanem az érzelem segítségével döntesz a tudattalan emlékeid alapján. Ha gyengébbnek érzed magad, akkor az vagy. Sőt, sajnos az sem oldja meg a problémádat önmagában, ha megérted, hogy miért lettél ilyen. A következő történet ebben ugyan a segítségedre lehet, de megoldással még nem szolgál. Azt máshogy kell megtalálnod.
Egy kislány nemrég kezdett oviba járni. Kicsit nehezebben oldódó fajta. Olyan, akinek több időre, és talán némi támogatásra van szüksége ahhoz, hogy beszédbe elegyedjen a többiekkel, és elvegyüljön közöttük. Most éppen rajzolgatással foglalja le magát. Annyira belemerül, hogy csak az utolsó pillanatban veszi észre, ahogy az óvónéni leül vele szemben, majd meglepetten tapasztalja, hogy elveszi tőle a rajzát, és egy jókora fekete pontot kanyarít rá. „Nem helyes, hogy itt rajzolsz, menj, és babázz a többiekkel! Nem lehetsz ilyen antiszociális!” Ugyan nagyon rosszul esik mindez neki, de nem tehet egyebet, megy, és próbál elvegyülni. Elég kevés sikerrel. Végül megérkezik a mamája, aki szóba elegyedik az óvónénivel, majd rosszallóan, szemöldökét ráncolva tekintget feléje jelezvén, hogy neki sem tetszik az, ahogyan a csemetéje viselkedett.
A történet folytatása az a probléma, amivel a mára már fiatal nővé érett egykori kislány megkeresett: az új munkahelyén elavult számítógépet kapott. Szólt a főnökének, hogy le kellene cserélni, mert így nem tud dolgozni. A főnök utasításba is adta, hogy cseréljék le a gépét, de a kolléga, akinek ez a dolga lenne nemcsak, hogy nem intézte el a cserét, de a kollégák előtt még meg is alázta. Ő megpróbált ugyan válaszolni, de kevés sikerrel. A célját sem érte el, és ettől kezdve még rosszul is érezte magát a munkahelyén.
Az, hogy mikor tudsz kiállni magadért, és mikor nem, gyermekkorodban dől el. A szüleid mutatják meg neked, hogy mikor hogyan kell megtenni.
Ebben az esetben akkor, amikor a kislányt oviban megbüntették úgy lehetett volna megtanítani rá, hogy az a szülő, aki érte megy az ő véleményére is kíváncsi legyen, és ne pusztán az óvónéni által előadott verzió alapján ítélkezzen. Ha kíváncsi lett volna, és odafigyel rá, akkor tudta volna, hogy a kislányának támogatásra, és nem büntetésre van szüksége a beilleszkedéshez, és ezt ott helyben tisztázhatta volna is az óvónénivel. Így kiáll a kislánya mellett, és ezzel megmutathatja neki azt is, hogy hogyan kell ezt tenni.
Ha akkor oviban így zajlik a jelenet, akkor felcseperedve fiatal felnőttként könnyedén helyt tudott volna állni ebben a munkahelyi konfliktusban. Így sajnos nem tudott, mert a kishitűsége nem engedte. Egy belső program vezérelte, ami ebben a szituációban aktiválódott, tudattalanul bekapcsolva gyermekkori emlékeket, és gátolva a megfelelő viselkedésben. Ennek köszönhetően maradt alul a konfliktusban.
A gyermekkori emlékek feldolgozásával a program átírható, aminek az egyik következménye az, hogy hasonló helyzetben jól fog reagálni a jövőben. A másik következménye pedig az lesz, hogy ha egy napon majd az ő gyermeke fog fekete pontot kapni, mert nem „megfelelően” viselkedett, akkor ő tudni fogja, hogy mit tegyen, hogy a gyermeke ne sérüljön pusztán azért, mert nem képes megfelelni az aktuális elvárásoknak.
Az AnaLog Percek hírlevél ingyenes szolgáltatás, havi maximum 1-2 alkalommal küldjük el.
A feliratkozáshoz töltsd ki az alábbi űrlapot!